You are currently viewing Copywriting — jaka cena za 1000 znaków ze spacjami?

Copywriting — jaka cena za 1000 znaków ze spacjami?

1000 znaków to magiczna liczba w branży copywriterskiej. Spora część osób rozlicza swoje teksty na podstawie tej wartości. W poniższym tekście podpowiadam, jaka stawka za 1000 znaków jest satysfakcjonująca  — zarówno dla zleceniodawcy, jak i osoby piszącej.

W tym tekście zwracam się do copywriterów — mimo to, informacje tu przedstawione powinny być przydatnym drogowskazem dla osób, które zlecają teksty copywriterom i chcą skuteczniej ustalać stawki z freelancerami.

Skrót ZZS — co to?

Aby ułatwić Ci poruszanie się po tematach związanych z rozliczaniem swojej pracy, musisz na początku poznać znaczenie pewnego skrótu. Tym skrótem jest ZZS — czyli znaki ze spacjami. Jeśli zerkniesz w dowolny cennik copywritera, zobaczysz, że skrót ten pojawi się na każdej stronie.

W tym miejscu warto też wspomnieć, że wyróżnia się również znaki bez spacji. W moim odczuciu nie mają one żadnej wartości, jeżeli chodzi o rozliczanie tekstów. Nie są jednak bezwartościowe. Wiedząc, ile znaków bez spacji ma dany tekst, możemy stwierdzić, jakiego rodzaju słowa w nim występują — krótkie, czy też długie.

Ile ZZS na jedną stronę A4?

Zanim skupimy się na stawkach, zastanówmy się, ile ZZS wchodzi na jedną stronę A4. Znacznie łatwiej jest wyobrazić sobie objętość zlecenia, gdy mówimy o stronie A4 niż o dość abstrakcyjnych ZZS.

Jeżeli chodzi o ilość znaków ze spacjami na kartce, tutaj sprawa nie jest oczywista. Wynika to z faktu, że z reguły formatujemy tekst — stosujemy nagłówki, akapity i listy. To wszystko wpływa na liczbę znaków ze spacjami w naszym tekście.

Ok… Możemy już przejść do tematu pieniędzy. W sumie tego dotyczy ten tekst.

Ile zarabia copywriter za 1000 znaków?

Pytanie, ile zarabia copywriter za 1000 znaków, brzmi tak samo bezsensownie, jak to: ile kosztuje samochód?

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć, ile zarabia copywriter. Inną kwotę zarobi profesjonalny copywriter z wieloletnim stażem, na inne stawki będzie mógł liczyć początkujący copywriter.

Nie bez znaczenia jest też rodzaj tekstów. Typowy content marketing — taki, który może napisać praktycznie każdy — będzie inaczej wyceniany, niż eksperckie treści, przy których potrzebny jest poważny research. Wymagające dokładnej znajomości merytorycznej zagadnienia.

Gdy przeglądam strony dla copywriterów — takie, na których wypowiadają się osoby piszące zawodowo, widzę, że stawki są najróżniejsze. 

Możemy przyjąć, że stawki zaczynają się od kwoty 15 zł do… No właśnie? Gdzie jest limit? W sumie wpadł mi pomysł na ciekawy rekord Guinnessa…: „Copywriter X wszedł do księgi rekordów Guinnessa, zarobił 950 zł za 1000 znaków ze spacjami”.

Wracając do tematu, są pewne czynniki, które decydują o stawce. Chodzi mi m.in. o:

  • Portfolio copywritera — gdy jest ono bogate, firma będzie skłonna zapłacić więcej (widząc eksperckość danej osoby);
  • Doświadczenie copywritera (osoby działające na rynku kilka lat, na pewno lepiej wyceniają swoją pracę niż początkujący);
  • Rodzaj zlecenia — artykuł blogowy, opisy produktów SEO, tekst kreatywny, czy treść na marketingowy landing page: każdy tekst trochę inaczej się rozlicza;
  •  Biznesowe zdolności copywritera (trochę mi ich brakuje, ale pracuję nad tym!);
Narzędzia dla SEO copywritera

Jak wycenić swoją pracę na podstawie znaków ze spacjami?

Oczekiwania finansowe copywriterów są naprawdę zróżnicowane. Pamiętaj, że pisanie to Twoja praca — niezależnie od tego, czy jest dodatkowym źródłem dochodu, czy sposobem na życie. 

Musisz więc tak wyceniać swoją pracę, aby Ci się ona opłacała. 20 zł za 1000 ZZS nie jest słuszną ścieżką. Przy obecnej inflacji dobry copywriter powinien zaczynać rozmowę na temat ceny za dobre teksty od kwoty co najmniej 40 zł netto. Chyba że zlecenie dotyczy prostych tekstów. Można wtedy rozmawiać na temat rabatów. 

Pamiętaj, że nie musisz trzymać się jednolitej stawki — możesz wyraźnie zdefiniować swoje widełki cenowe. Artykuły eksperckie będą inaczej wyceniane niż proste artykuły sponsorowane (takie, których celem jest publikacja sponsorowana pod pozycjonowanie). 

Możesz też oferować dodatkowe usług — takie jak publikowanie tekstów na blogach firmowych lub stronach www. Mam tu na myśli umieszczanie tekstu na stronie. Kolejną usługą dodatkową jest analiza słów kluczowych, która może sprawić, że Twoja wycena będzie wyższa. 

Sytuacje, gdy należy wybrać inny model rozliczania

Przyjmijmy, że piszesz teksty na strony internetowe. Takie, przy których objętość jest zmienna, ale jesteś w stanie zachować stałe tempo pracy — wtedy cena copywritingu może być zryczałtowana i bazować na 1 000 znaków ze spacjami.

Każdy tekst specjalistyczny również możesz według tego modelu rozliczać — z reguły jesteś w stanie oszacować, ile czasu zajmie Ci napisanie tekstu. 

Inaczej sytuacja ma się w przypadku tekstów kreatywnych, np. dotyczących nazw produktów, firm, czy też haseł reklamowych. Zdarza się, że ta praca pochłania całe dnie, a efekt sprowadza się do 20 znaków ze spacjami. Strach myśleć, ile wtedy możesz zarobić… 

Sensowny cennik copywritera powinien rozróżniać teksty, które są rozliczane na podstawie znaków i takie, przy których jest sztywna stawka. 

Możemy przyjąć pewną regułę — jeśli pracujesz jako content writer, śmiało możesz stosować 1000 ZZS. Jeśli zaś działasz jako freelancer kreatywny, wtedy lepiej jest zryczałtować stawki — ustalać ceny np. za wymyślenie hasła. Zastanowić się, ile chcesz zarobić i ile czasu zajmie Ci dane zlecenie — później na tej podstawie poinformować klienta, ile kosztuje tekst. 

Copywriting — jaka cena za 1000 znaków ze spacjami? [PODSUMOWANIE]

Podsumowując, musisz wyceniać tak teksty, aby chciało Ci się pisać. Obawiam się, że zdecydowana większość copywriterów ma z tym mały problem. Piszą za 20 zł netto, a później narzekają na swoją pracę.

Jeśli nie chcesz iść to drogą — a wręcz przeciwnie, rozwijać dochodowy biznes w zawodzie copywritera, musisz cenić swoją pracę. 

Pamiętaj, że dla klientów przy ustalaniu cen ważne są też dodatkowe czynniki takie jak: możliwość wystawienia faktury VAT przez copywritera lub gotowość przygotowania poprawek w cenie. Wniosek: musisz opracować całościową strategię cenową, która pozwoli Ci pisać merytoryczne teksty za słuszne pieniądze.  

Pamiętaj, że dobre treści kosztują. Nie bój się więc cenić swojej pracy. Rzetelny zleceniodawca doskonale to rozumie i chętnie zapłaci za profesjonalne teksty.